INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Ciecierski h. Ślepowron  

 
 
2 poł. XVIII w. - 1 poł. XIX w.
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciecierski Sebastian, h. Ślepowron, oficer kościuszkowski, sybirak. Ur. w drugiej połowie w. XVIII, bratanek głośnego w martyrologii porozbiorowej ks. Faustyna C., wnuk Jana C., kształcił się w szkołach wileńskich, następnie służył jako podchorąży w 8. p. litewskim piech.; w czasie insurekcji przeszedł do strzelców, dowodzonych przez podpułkownika Grabińskiego, i dosłużył się stopnia podporucznika. Brał udział w obronie stolicy i po upadku powstania za paszportem rosyjskim powrócił do Wilna, gdzie, wprowadzony do sprzysiężenia wileńskiego za pośrednictwem stryja, ks. Faustyna C., wziął czynny udział w pracach związkowych. Był przeznaczony na delegata na sejm polski w Mediolanie. W drodze za granicę został aresztowany 29 IX 1797 w Grodnie na skutek denuncjacji wileńskiego żyda Tobiasza Abrahamowicza. Aresztowany, próbował odebrać sobie życie. Znalezione przy nim zaszyte w kołnierzu od fraka dokumenty, między innymi alfabet szyfrowany, ułatwiły władzom rosyjskim wykrycie spisku, do czego w niemałym stopniu przyczyniły się i zeznania małodusznego C-go, który za zapewnienie, że nie zostanie zesłany na Sybir, wydał wszystkich uczestników spisku, nie wyłączając stryja ks. Faustyna. Pociągnęło to aresztowania liczne na Litwie i Wołyniu. Wbrew danej C-mu obietnicy, wyrokiem senatu, zatwierdzonym przez cara Pawła 2 XII 1797, został skazany na dożywotnią katorgę do Kutomary we wschodniej Syberii. Dzięki protekcji zarządzającego kopalnią oficera Jana Mokleta, rodem Francuza, C., obrany setnikiem, miał obowiązek pilnowania więźniów. Po wstąpieniu na tron Aleksandra otrzymał amnestię, wrócił do kraju i w r. 1802 żądał zwrotu zabranego podczas aresztowania patentu oficerskiego. Dalsze losy jego są nieznane.

 

Ciecierski ks., Pamiętnik, Lw. 1865; Miller A., Pierwsza konspiracja litewska, Kr. 1936; Mościcki H., Dzieje porozbior. Litwy i Rusi, Wil. 1914; De Pule, Stanisław August w Grodnie, 1870.

Janusz Iwaszkiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Adam Bernard Mickiewicz

1798-12-24 - 1855-11-26
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Joachim Józef Lelewel

1786-03-21 - 1861-05-29
historyk
 

Józef Lex

1791-03-21 - 1866-10-19
inżynier wojskowy
 

Franciszek Bohomolec

1720-01-29 - 1784-04-24
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.